niedziela, 19 kwietnia 2015

"MAŁA WIELKANOC"

W minioną sobotę (11 kwietnia) w Domu Kultury w Lubawce odbył się 31. Konkurs na Tradycyjne Potrawy Wielkanocne "MAŁA WIELKANOC".


Podczas konkursu zorganizowanego tradycyjnie przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lubawce oraz Gminę Lubawka można było zobaczyć m.in prezentacje stołów wielkanocnych ze zwyczajowymi potrawami i ozdobami świątecznymi przygotowane przez zespoły folklorystyczne z terenu pogranicza polsko - czeskiego na obszarze Dolnego Śląska.
Przedstawione potrawy, pieśni i obrzędy związane z okresem Wielkiego Postu oraz Świętami Wielkiej Nocy oceniło jury w składzie: Maria Gołubkow - etnograf Kazimierz Pudło (etnolog, historyk, regionalista) oraz Dorota Jasnowska - etnograf z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Mała Wielkanoc jest w polskiej kulturze ludowej obchodzona tydzień po świętach wielkanocnych; wówczas rodzina spotykała się ponownie przy wielkanocnym stole, nie powtarzając jedynie dzielenia się jajkiem.

W konkursie udział wzięły następujące zespoły:
1. ŻELISZOWIANKI z Żeliszowa
2. PODGÓRZANKI z Podgórek
3. LUBIECHOWIANKI z Lubiechowej
4. DOBKOWIANKI z Dobkowa
5. WRZOS Z Lubawki
6. ZGODA z Chełmska Śląskiego
7. SOKOŁOWIANKI z Sokołowca
8. OCICE z Ocic
9. ZEBRZYDOWA z Zebrzydowej
10. PODOLANIE z Czerwonej Wody
11. MARYSIEŃKI z Radostowa
12. ZŁOTE NUTKI z Przedwojowa
13. KGW z Wykrot

W oparciu o Regulamin 31. Konkursu na Tradycyjne Potrawy Wielkanocne „Mała Wielkanoc”, po zapoznaniu się z prezentacjami stołów wielkanocnych przygotowanymi przez zespoły (obejmującymi m.in.: świąteczne potrawy, tradycyjne przybranie stołu świątecznego, i „święconkę” tj.: zestawy produktów do zwyczajowego poświęcenia),

Jury przyznało następujące nagrody:

1.dwa miejsca I (tj.: nagroda w kwocie 650 zł)
Zespół Zebrzydowa i zespół Podgórzanki,
2.miejsce II (tj.: nagroda w kwocie 600 zł)
Zespół Podolanie,
3.dwa miejsca III (tj.: nagroda w kwocie 450 zł)
Zespół Ocice i zespół Sokołowiec
4.wyróżnienia (tj.: osiem równorzędnych nagród w kwocie 350 zł)
Zespół Żeliszowianki, Zespół Lubiechowianki, Zespół Zgoda z Chełmska Śl., KGW Wykroty, Zespół Wrzos z Lubawki, zespół Dobkowianki, Zespół Marysieńki z Radostowa,
Zespół Złote Nutki z Przedwojowa,

W ramach oceny nagrodzonych prezentacji uwagę komisji zwróciła różnorodność i bogactwo potraw, szczególną dbałość o detale i dopracowanie prezentowanych stołów. W prezentacji zespołów nagrodzonych pierwszymi miejscami komisja doceniła m.in. pieczenicę pochodzącą z obszaru kulturowego Bałkanów, a także zupę chrzanową na wędzonce i jajka w mięsie (wywodzące się z regionu kieleckiego).
W prezentacji zespołu nagrodzonego drugim miejscem komisja zauważyła m.in. rzadko spotykaną maczankę (jajko z różnymi rodzajami mięs zestalone w jednej formie), bałabuchy (rodzaj bułek drożdżowych) oraz pasztet z fasoli.
W prezentacji zespołów nagrodzonych trzecimi miejscami komisja zwróciła uwagę na potrawy reprezentujące m.in.: tradycje kulturowe Bałkanów (papryka faszerowana, polenta kukurydziana ze skwarkami), a także wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy, w tym.: kapustę postną, babkę ziemniaczaną z żeberkami, i tradycyjny kołacz.

Komisja podkreśliła niezwykle wyrównany poziom i istotny wkład pracy wszystkich stołów wielkanocnych przygotowanych przez wszystkie zespoły. Różnorodność zaprezentowanych potraw świadczy o ciągłej żywotności tradycyjnej kultury wsi, przybyłej na obszar Dolnego Śląska wraz z kolejnymi falami imigrantów z odległych geograficznie i odmiennych kulturowo obszarów wschodniej i południowo – wschodniej Europy.

Pragnąc docenić wkład wykonawców poszczególnych dań i potraw, komisja postanowiła przyznać również następujące nagrody rzeczowe za szczególnie wyróżniające się potrawy:
1. zespół Zgoda – za pashę
2. zespół z Zebrzydowej – za pieczenicę
3. zespół Podgórzanki – za zupę chrzanową na wędzonce i jajka w mięsie
4. zespół Marysieńki z Radostowa – za pieczywo figuralne – wieniec z kurczakami
5. zespół Złote Nutki – za święconkę
6. zespół z Ocic – za paprykę faszerowaną i polentę kukurydzianą ze skwarkami
7. zespół Wrzos z Lubawki – za kiszkę ziemniaczaną
8. zespół Żeliszowianki – za szynkę w kapuście
9. zespół Lubiechowianki – za tradycyjne mazurki
10. zespół Dobkowianki – za święconkę z okazałą słoniną
11. zespół z Sokołowca – za babkę ziemniaczaną z żeberkami
12. zespół Wykroty – za mazurek biszkoptowy
13. zespół Podolanie – za tradycyjnego mazurka i bałabuchy

Za prace wykonane w odrębnym konkursie kraszenia i pisania jaj, komisja przyznała indywidualne nagrody rzeczowe i wyróżnienia następującym wykonawcom:

1. Krystynie Laskowskiej – I miejsce
2. Amelii Matuszak – II miejsce (+ wyróżnienie za przekazywanie tradycji młodemu pokoleniu)
3. Mirosławie Kotwica – III miejsce

W kategorii zdobienia woskiem:
4. Agata Wodzyńska – I miejsce
5. Zdzisława Kuryło – II miejsce
6. Antonina Braszko – III miejsce


Galeria "Konkurs \"Mała Wielkanoc\" 2015"

Brak komentarzy: